Gökhan Dalkılınç
Opencart 1 Alana 1 Bedava Modülü

Opencart 1 Alana 1 Bedava Modülü

Opencart modüllerini paylaştığım bu içerik serisinde paylaşacağım sıradaki modül opencart 1 alana 1 bedava modülü olacak. Bildiğiniz üzere e-ticaret sitelerinde promosyonların önemi oldukça büyük önem arz ediyor. Satışı arttıran en büyük etkenlerden bir tanesi sitenizde kullandığınız -mantıklı şekilde kurgulanmış- promosyonlardır. Birçok promosyon senaryosu olmasına karşın en dikkat çekici promosyon tarzlarından bir tanesi de 1 alana 1 bedava mantığıdır. Ücretsiz ürün alıyormuş hissi, müşteri açısından fırsat olarak değerlendirileceğinden haliyle müşteriyi satışa yönlendirecek ve satışlarınız gözle görünür oranda artış gösterecektir.

Bu promosyonu stok fazlası ürünlerinizi eritmek, kendi reklamınızı yapmak veya ürün satışını hızlandırmak amacı ile kullanabilirsiniz. Bahsettiğim başlıkları aşağıda kısaca açıkladım.

Stok Fazlası Ürünleri Eritmek

Bir ürünün stok fazlası olması için birden fazla sebep olabilir. Elinizde sezon sonu ürünler kalmış vardır veya ürünlerinizin karlılığı azalmış olabilir elden çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Bunun gibi onlarca sebebi sıralamak mümkün. Önemli olan bu ürünleri minimum zararla elden çıkarmak. Oyuncak araba sattığımızı varsayalım, elimizde 100 adet stok fazlası oyuncak araba mevcut ve depomuza yeni ürünler gelecek. Bu ürünleri elden çıkarıp depoda yer açmamız gerekiyor. Kar koyarak satış yaptığımız ana ürün fiyatının üzerine bedava vereceğimiz ürünün düşük karlı veya karsız fiyatını ekleyerek 1 alana 1 bedava modülüne tanımlayabilir, satışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Yüksek fiyattan satış yapabilir miyim diye düşünmeyin, müşteriye ürünü iyi pazarlamışsanız (açıklama, ürün fotoğrafları, promosyonlar, taksit seçenekleri ve oluşturduğunuz güven duygusu) ürünün fiyatına takılmadan müşteri alım işlemini gerçekleştirecektir.

Kendi Reklamınızı Yapmak

Bildiğiniz üzere adwords ve facebook ads gibi alanlarda reklam yapmanın maliyeti bulunduğunuz sektöre bağlı olarak çok yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Online reklam maliyetinizi ortalama bir şekilde hesaplayıp maliyetinizi bir kenara not edin. Ardından sattığınız ürünlerde 1 alana 1 bedava yaptığınız taktirde, bedava ürünün maliyeti reklam maliyetini geçiyor mu geçmiyor mu diye karşılaştırın. Eğer ki ortaya çıkan sonuç bedava vereceğiniz ürünün online reklam maliyetinden daha avantajlı olduğunu gösteriyorsa hiç düşünmeden 1 alana 1 bedava modülünü kendi reklamınızı yapmak için kullanabilirsiniz.

Ürün Satışını Hızlandırmak

Promosyonlar ilk paragrafta  da bahsettiğim gibi satın alma dürtüsünü harekete geçirmekte oldukça etkilidirler. Kar/zarar hesabınızı yaptıktan sonra modülü çeşitli ürünleriniz için aktif hale getirerek ürün satışlarınızı hızlandırmanız mümkün. Birçok büyük e-ticaret sitesi bu yöntemi uygulamaktadır. Siz de mali durumunuzu hesapladıktan sonra tedbirli bir şekilde bu şekilde bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Opencart 1 Alana 1 Bedava Modülü Hakkında

Arşivimde bu modülün opencart 2.1.x ve opencart 2.2.x sürümü için uygun olanları yer alıyor. Eğer bu sürümlerden birini kullanıyorsanız gönül rahatlığı ile modülü kurabilirsiniz. Diğer sürümlerde test edilmemiştir. Ancak yine de karşılaşılabilecek sorunlara karşı tedbirli davranmak gerekiyor, bu yüzden mutlaka sitenizin tam yedeğini alıp ardından modülün kurulum işlemlerini gerçekleştirin ki geri dönülemez bir hata olduğu taktirde mağduriyet yaşamayın. Bu içerik serisi kapsamında elimde bulunan 148 modülün tamamını ziyaretçilerimle paylaşacağım. Umarım ihtiyacı olan kişilere ulaşır ve faydalı olabilirim. Modül kurulumunda karşılaştığınız sorun veya sorunları alt tarafta bulunan yorum bölümünden bana veya diğer ziyaretçilere sorabilirsiniz. Çözümü konusunda destek vereceğimden şüpheniz olmasın. Modülü aşağıdaki indirme bağlantıları üzerinden reklamsız ve zahmetsizce indirebilirsiniz. Kendi e-ticaret altyapısını kurmak için çabalayan herkese selam olsun, sağlıcakla kalın!

Google Drive ile İndir

Gökhan Dalkılınç

Merhaba, ben Gökhan! 8 senedir grafik tasarım, web tasarım ve reklamcılık ile uğraşıyorum. Yeri geldiğinde programlıyor, yeri geldiğinde tasarlıyor, yeri geldiğinde ise kurguluyorum. Bu web sitesini oluşturmaktaki en büyük amacım bildiklerimi en faydalı şekilde ziyaretçilerime sunmak ve ihtiyaç duyduğunuz noktalarda sizlere yardımcı olmak. Konfüçyüs der ki; "Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum."

2 yorum

  • modülü eklentiler/eklenti yükle den yükledim.hiç bir sorun çıkmadı.modifikasyon bölümünden yeniledim.fakat modülü modüller bölümün göremiyorum.sebebi ne olabilir.
    Şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba Onur,
      İlgili modül “Sipariş Toplamları” bölümünde görüntülendiği için hata olduğunu düşünebilirsin. Opencart yönetim panelinden sipariş toplamları bağlantısına tıklayarak modüle ulaşabilirsin.

Takipte kalın!

Sosyal medya hesaplarım üzerinden takip ederek yeni yazılardan ilk siz haberdar olabilir, düzenli olarak yaptığım çekilişlere katılabilirsiniz!