Gökhan Dalkılınç
Ubuntu 18.04 Üzerine VestaCP Kurulumu

Ubuntu 18.04 Üzerine VestaCP Kurulumu

VestaCP, hıza önem verenler için sıkça tercih edilen bir sunucu yönetim panelidir. Hafif yapısı ve sade arayüzü ile düşük kaynaklara sahip sunucularda bile oldukça performanslı çalışmaktadır. Temel düzeyde tüm bileşenlere erişim ve kontrol imkanı sunar. Aynı zamanda cron ve softaculous desteği de bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere kolay bir şekilde Ubuntu 18.04 üzerine VestaCP kurulumu konusunu anlaşılır bir şekilde sunacağım.

1. VestaCP’yi Sunucunuza İndirin

$ sudo wget https://vestacp.com/pub/vst-install.sh

Yukarıdaki komut ile VestaCP kurulum scriptini sunucunuza indirmiş oldunuz.

2. VestaCP’yi Kurun

$ sudo bash vst-install.sh --force

Bu adımda yazacağınız komut VestaCP‘yi tüm bileşenleri ile kurmanızı sağlar, düşük kaynaklı sunucularda bu seçenek sunucuyu yoracağından tavsiye edilmemektedir. İhtiyacınız olan özelleştirmeleri yaparak daha sağlıklı bir vestacp kurulumu yapmak isterseniz VestaCP Kurulum ekranı üzerinden kendinize uygun bileşenleri seçerek kurulum komutunuzu özelleştirebilirsiniz. Ben aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz şekilde bir özelleştirme yaparak kurulum komutumu sihirbaz aracılığı ile oluşturuyorum.

VestaCP Kurulum Sihirbazı
VestaCP Kurulum Sihirbazı

İhtiyacınız olan bileşenleri seçip “Generate Install Command” butonuna tıklayıp siz de özelleştirilmiş kurulum komutunuzu alabilirsiniz. Yukarıdaki özelleştirmeler sonucunda kurulum için oluşturulan kod aşağıdaki gibidir. Siz de aynı bileşenler ile kurulum yapmak istiyorsanız aşağıdaki kodda yer alan hostname, mail adresi ve şifre bölümlerini kendinize göre düzenleyerek kurulumu başlatabilirsiniz.

$ sudo bash vst-install.sh --nginx yes --apache yes --phpfpm no --named yes --remi yes --vsftpd yes --proftpd no --iptables yes --fail2ban no --quota no --exim yes --dovecot yes --spamassassin no --clamav no --softaculous no --mysql yes --postgresql no --hostname server.domainadiniz.com --email mail@adresiniz.com --password sifreniz

Bu komutu çalıştırmanızın ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecek, burada kurulumunu yapacağınız bileşenlerin adı yazmakta. Ben yukarıdaki kodu çalıştırarak özelleştirilmiş bir kurulum yaptığım için sadece 8 bileşen görmektesiniz. Tam bir kurulum yaparsanız burada daha fazla bileşen görüntülenecektir. Bu ekranda, seçtiğiniz bileşenleri kurmak isteyip istemediğinizi soruyor. Klavyenizden “y” harfine basıp “enter” tuşuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

VestaCP Kurulum Ekranı
VestaCP Kurulum Ekranı

Kurulum, sunucu özelliklerinize ve seçtiğiniz bileşenlere göre ortalama 5-15 dakika sürecektir. Kurulumun ardından karşınıza VestaCP‘ye giriş yapabileceğiniz bilgiler gelecek. Ekranda yer alan bilgiler doğrultusunda VestaCP’ye erişebilirsiniz.

VestaCP Kurulum Ekranı
VestaCP Kurulum Ekranı

Yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan adresi tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınızda karşınıza kullanıcı girişi ekranı gelecek, bu ekrana kullanıcı bilgilerinizi yazarak kontrol panelinize erişebilirsiniz.

VestaCP Giriş Ekranı
VestaCP Giriş Ekranı

Başarılı bir şekilde giriş yaptıysanız aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Bu ekran üzerinden yeni kullanıcı ekleyebilir, yeni web sitesi ekleyebilir, e-posta hesaplarınızı kontrol edebilir ve yeni veritabanları oluşturup düzenleyebilirsiniz. VestaCP kullanımı konusunda detaylı bir anlatım istiyorsanız lütfen yorum bölümünden isteğinizi belirtiniz.

VestaCP Kontrol Paneli
VestaCP Kontrol Paneli

Ubuntu 18.04 üzerine VestaCP kurulumu işte bu kadar kolay, yukarıdaki adımları takip ederek sunucunuzu ücretsiz ve kolay bir şekilde kontrol etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ben sunucularımı yerli bir girişim olan ve Digital Ocean, OVH mantığında çalışan, kullandığım saat kadar ödeme yaptığım Netinternet bünyesinde kurulan İlkbyte isimli firmadan alıyorum. Siz de aşağıdaki butona tıklayarak ihtiyacınız olan sunucuyu hemen sipariş edebilirsiniz.

Sunucuları Görüntüle

İlkbyte Sunucu Fiyatları
İlkbyte Sunucu Fiyatları

Gökhan Dalkılınç

Merhaba, ben Gökhan! 8 senedir grafik tasarım, web tasarım ve reklamcılık ile uğraşıyorum. Yeri geldiğinde programlıyor, yeri geldiğinde tasarlıyor, yeri geldiğinde ise kurguluyorum. Bu web sitesini oluşturmaktaki en büyük amacım bildiklerimi en faydalı şekilde ziyaretçilerime sunmak ve ihtiyaç duyduğunuz noktalarda sizlere yardımcı olmak. Konfüçyüs der ki; "Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum."

2 yorum

Takipte kalın!

Sosyal medya hesaplarım üzerinden takip ederek yeni yazılardan ilk siz haberdar olabilir, düzenli olarak yaptığım çekilişlere katılabilirsiniz!