Gökhan Dalkılınç

Whois Sorgulama

Whois sorgulama sayfası üzerinden uzantısı farketmeksizin tüm domain sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için oluşturduğum whois sorgulama sistemi, domainleri icann veritabanından sorguladığı için her zaman güncel ve doğru sonuçlar verir. Siz de aşağıdaki kutuya whois sorgulama yapmak istediğiniz alan adını girerek ücretsiz bir şekilde sorguladığınız alan adının sahibini ve iletişim bilgilerini görebilirsiniz.


Whois Nedir?

Whois kelimesi, İngilizce “Who” kelimesinden türetilmiştir. Bildiğiniz üzere “Who” Türkçe’de “Kim” anlamına gelmektedir. Yani bu sistem alan adlarının kime ait olduğunu sorgulayan bir mantıkta çalışmaktadır. Global düzeyde her gün milyonlarla ifade edilen whois sorgulaması yapılmaktadır.

Whois sorgulaması sayesinde sorgulamış olduğunuz alan adının sahibinin adına ve soyadına, alan adı kayıt firmasına, alan adının bağlı bulunduğu sunucu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler genellikle herkese açık olarak listelense de, bazen alan adı sahibinin tercihi doğrultusunda gizlenebilmektedir. Bu durumdaki bir whois bilgisine ise gizli whois denmektedir.

Aklınıza gizli whois nedir sorusu gelirse, gizli whois bazı özel projelerde bilgilerinin herkese açık listelenmesini istemeyen kişiler tarafından gerçekleştirilen bir whois servisidir.

Takipte kalın!

Sosyal medya hesaplarım üzerinden takip ederek yeni yazılardan ilk siz haberdar olabilir, düzenli olarak yaptığım çekilişlere katılabilirsiniz!